Loading...



prof. Krzysztof Jabłonowski (fot. Zuzanna Skrętek)
prof. Krzysztof Jabłonowski (fot. Zuzanna Skrętek)

prof. Krzysztof Jabłonowski

Fotograf, grafik, profesor akademicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; doktor habilitowany sztuki filmowej w dziedzinie fotografii PWSFTiT w Łodzi; stypendysta Salisbury College of Art w UK (certyfikat PQE z dziedziny fotografii). Prowadzi Pracownie Fotografii na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 2009 uhonorowany nagrodą Rektora ASP w Warszawie za osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne. Jego zdjęcia były nagradzane w konkursach fotograficznych m.in: Umbra International Photography Competition; Monochrome Awards; (Mifa) International Foto Awards; Photograph of the Year 2015 australijskiego Better Photography Magazine; (IPA) International Photography Awards. Zdjęcia Krzysztofa Jabłonowskiego były prezentowane na wystawach m.in: w Galerii White Box w Australii; w Sala Congressi a Fusine di Zoldo Alto, we Włoszech; w Kurukshetra University, Haryana, w Indiach; w Muzeum Narodowym, w Galerii Arboretum w Warszawie; w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; w Muzeum Narodowym w Szczecinie; w Pałacu Sztuki, w Krakowie; w Muzeum Plakatu w Wilanowie; w Małej Galerii ZPAF, w Galerii Obserwacja w Warszawie.

Tytuł wystawy: OneOffPlant

Wiemy, jak ważne są dla nas rośliny i jaką fundamentalną rolę odgrywają w procesie utrzymania życia na ziemi. Znamy ich lecznicze właściwości, ich zdumiewającą reakcję na muzykę i wiele innych cech. Zbyt często jednak zapominamy o partnerskiej roli roślin traktując je wyłącznie jako bezrozumne, dekoracyjne tło. Natomiast w sztuce rośliny są na ogół szeroko pojętą rejestracją rzeczywistości, najczęściej estetycznie przyjemną dla oka.
W przypadku Krzysztofa Jabłonowskiego źródłem inspiracji jest świat roślin, wizja artystyczna ma unikalny charakter, odchodzi od powszechnie przyjętych stereotypów. Artysta tworzy własne, niepowtarzalne obrazy. Jego prace zaskakują, wprowadzają widza w przestrzeń magiczną, nieoczywistą i wyjątkową. Przez dłuższą chwilę nie wiemy, na co patrzymy. Czym są owe dziwne, dynamiczne kształty. Fascynuje czysta forma, oraz magia obrazowania, przywilej wnikania w przestrzeń powoływana w porywie artystycznego natchnienia. Artysta nadał roślinom inny byt, przeniósł ich obecność w wymiar sztuki, nie rozwiązując tajemnicy, pozwala nam błądzić po jej drogach i zauważać coraz to nowe szlaki. Rośliny, oplątwy, ziarna, zarodki życia przekształcają się w nieodgadnioną materię, której doświadczanie daje nam radość i swoiste oczyszczenie - Zuzanna Lipińska.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego